Priit Tiganik - photos

Friday, October 16, 2015

Kolm IT-maailma ebaõnnestumist


Ülesanne: 
Nagu ka muudes tehnoloogia valdkondades, tuleb iga edukalt läbi löönud IT-lahenduse kohta mitu lootustandvat ja huvitavat mõtet, millest aga asja ei saanud (kas ei realiseerunud või ei suutnud turul piisavalt hästi toime tulla). Otsi kolm enda arvates õpetlikku näidet ja kirjelda neid ajaveebiartiklis.

Võttes antud ülesannet veidi laiemalt, üritan ma kirjeldada mõnda arengut ajaloos, mille maha magamine pole asjassepuutuvatele ettevõtetele just väga hästi mõjunud. 

Kui mainida millegi maha magamist, siis ei saa juttu alustada ei kellegi muu kui Nokiaga, mida ka Eesti nii innukalt otsinud on. Ilmselt hea, et me ei leidnud, sest kuigi Soome Nokial õnnestus ennast klahvidega mobiiltelefonide ajastul pea selle seadme sünonüümiks töötada, siis tänaseks on see äri maha müüdud. 
Mäletan, et kunagi kooli ajal, ehk umbes aastal 2000, kahevärvilise Nokia 5110 ajastul, paluti joonistada pilt mõnest tulevikuleiutisest, mida pikisilmi ootan. Joonistati seadmeid, mis ise vene keelt või füüsikat ajurakkudesse suruvad, kuid toetudes mingile teadusartiklile, kribasin vihikusse kaks üksteise sees asetsevat rombi ning kirjutasin peale "Nokia". Hea, et "Nokia" juurde lisasin, muidu poleks aru saadudki, et puutetundlikku ekraaniga nutitelefoni joonistanud olin. Noh, ja kui lõpuks tehnoloogia visioonile järgi jõudis ja nutikad seadmed üha enam standardiks muutusid, õnnestus Nokial sellest rongist vanasse kinnistunult hoopis maha jääda. 
Samale rongile üritab jätkuvalt jõuda ka Microsoft. Tema peamiseks tuluallikaks on siiani olnud arvutite operatsioonisüsteemid ja kontoritarkvara, kuid mingil hetkel avastati ennast olukorrast, et nutitelefonide populaarsus kasvab meeletu hooga, kuid samal ajal nende poolt sellistele seadmetele loodud operatsioonisüsteemi populaarsus teeb teed vabaks iOS ja Androidi ees. Kuuldavasti nägi Microsofti juht Ballmer ühe võimalusena strateegilist koostööd ise hädas olnud Nokiaga. Kasu pidi olema mõlemale poolele: Microsoft saab enda uuendatud Windows Phone operatsioonisüsteemi paigaldada väga heale raudvarale ning Nokiale pakutakse võimalust keskenduda raudvara tootmisele. 
Kahe suure ettevõtte koostöö esimene samm oli Microsofti poolt makstav üle 1 miljardi dollari suurune tasu nende operatsioonisüsteemi kasutamise eest ning sellele peatselt järgnev Nokia mobiiliüksuse ostmine üle 7 miljardi dollari eest. Vähem kui kahe aasta pärast oli ettevõtte küll sunnitud koos muude kuludega kokku pea 10 miljardit kulusse kandma. Microsoftile see olukord lähimas tulevikus küll ohtu ei valmista, kuid näeme, mis suunas asjad peale Windows 10 tulekut liikuma hakkavad. Ehk õnnestub veel rongile jõuda!

Nädal tagasi teatati, et Dell kavatseb müstilise 67 miljardi dollari eest ära osta andmetalletussüsteemidega suurima tulu teeniva EMC. Wiredi ajakirjanik Cade Metz tõttas selle uudise peale ennustama, et sellised vanade hiidude ühinemise tehingud viitavad nende hirmule tuleviku ees. Ajakirjaniku arvates on samas klubis lisaks veel HP, Cisco, IBM, Oracle, kes kõik teenivad oma tulu raudvarast ja seda toetavatest teenusest, mis pikemas perspektiivis ei saa enam olla konkurentsivõimeline. Ohukohana tuuakse välja uute suurte internetiäride Google ja Facebooki initsiatiiv ehitada kogu oma serveripark otsast lõpuni ise, muutes see samal ajal kiiresti ja odavalt laiendatavaks. Huvitav on siinkohal see, et suure osa sellest tehnoloogiast on nad andnud ka vabalt kasutamiseks ning oma internetiäri alustajad ei pea enam pöörduma vanade raua tarnijate poole ja saavad suure osa rahast kokku hoida. Teine võimalus on oma serveripargist üldse loobuda ja ajada asju näiteks Amazoni pilves. Ajakirjanik ennustab, et ilmselt mainitud suured ettevõtted küll üritavad paaniliste liigutuste ja investeeringutega siin või seal midagi muuta ja arendada, kuid on oht, et ilmselt peavad nad varsti esiistmed loovutama. Põhjuseks jällegi see, et võimaluste õigel ajal ära kasutamine võib mingil hetkel muutuda reaalseks ohuks.


0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home