Pilt: Creative Commons litsentsid avatuse järgi. Vt
http://creativecommons.org/examples
Ülesanne:
Kirjelda kolme juhtumit, kus litsentsi valik on mõjutanud kogu projekti käiku (võiks olla nii positiivsed kui negatiivsed)
Keeruline teema, millest kirjutada, kuna pole varem tõepoolest sellele üldse tähelepanu pööranud. Aga vist peaks?
Esimene näide halvast litsentsivalikut tuleb
programmeerijalt-blogijalt Jeff Atwoodilt, kes aeg-ajalt oma igapäevatööle ka teisi alustajaid programmeerijaid enda koodijuppidega aitab. Kirjutas siis midagi valmis, pani blogisse ülesse, et teised saaksid seda enda töös kohe ära kasutada. Litsentsi juurde ei pannud, kuna samamoodi nagu mina, ei hoolinud sellest juura jurast midagi. Aga siis hakkasid inimesed teda tüütama küsimustega, et "Kuule Jeff, kas ma võin su koodi kasutada?". Jeff muidugi alati lubas, kuna see oligi ju selle koodi eesmärk: jagada teistega.
Kui ta hakkas aga täpsemalt asja uurima, siis kuna ta enda näidiskoodiga litsentsi polnud kaasa pannud, siis laienesid sellele automaatselt autoriõiguse seadused ning huviline, kes soovis tema tööd kasutada, pidigi tema käest selleks kindlasti eraldi luba küsima. Peale seda hakkas ta alati enese vaeva vähendamiseks ja selguse suurendamiseks oma koodinäidistele vabavara litsentse juurde lisama.
Positiivseid näiteid vabavaralistest litsentsidest võib loovtööga tegelev lugeja endale ammutada
Creative Commons kodulehelt. Jah, on viidatud, et need litsentsid ei sobi tarkvarale endale, kuid kui tarkvara abil hakatakse mingit sisu jagama, siis selle sisu saab nende litsentsidega katta. Kui eelmise näite Jeff sooviks oma loomingut samadel tingimustel katta (sisu võib muuta kuidas tahad, kuid peab autorile viitama), siis sobiks talle ilmselt kõige paremini CC Attribution (CC BY). Creative Commons lehel on sama litsentsiga toodud veel näide projektist, kus muusik
Chris Zabriskie otsustas muuta oma loomingu kasutatavaks ka ärilistel eesmärkidel. Varem lubas ta enda teoseid kasutada ainutl mitteärilistel eesmärkidel. See otsus on tema teosed lisanud paljudesse filmidesse ja teiste muusikasse, mis lisaks kuulsusele on koju toonud ka palju päris raha teenivaid koostööprojekte.
Olgu, ühemehe-ettevõtted on üks asi, aga suurtele ettevõtetele on õige litsentsi valik strateegiline otsus, mis võib määrata arengusuuna pikaks ajaks, olgu see siis positiivne või negatiivne.
Üheks selliseks näiteks võiks lugeda Apple otsust oma uus äppide loomise programmeerimiskeel
Swift välja anda sellise litsentsiga, mis lubab kõikidel selle lähtekoodi kasutajatel seda enda toodetes kasutada ja samal ajal ka määrata need litsentsid, millised nad soovivad.
Florian Muller on enda blogis arutlenud, kuidas selline teguviis võib iPhone tootjale pikas perspektiivis saatuslikuks saada. Kuigi Apple peamine eesmärk sellise sammu asumisega võis olla arendajatele meelepärane käitumine, siis Muller arvab, et peamine negatiivne külg Applele võib olla see, et see litsents koos avatud lähtekoodiga võimaldab tema konkurentidel Microsoftis ja Googles ehitada tööriistad, mis võimaldavad iOS Swifti äpid kerge vaevaga ümber konvertida vastavalt kas siis Windows 10 või Androidi äppideks, kusjuures Microsoft ja Google pole sunnitud nende tööriistade ega muu tarkvara, mis Swifti kasutab, lähtekoodi avama ega sama litsentsi kasutama. Muller arvab, et Apple oleks võinud kasutada veidi piiravamat litsentsi, mis oleks sundinud Swifti kasutajad ka enda töö avalikustama.
Muller küll viitab sellele, aga isiklikult ei saa ma tema lõplikku negatiivse mõju seisukohta jagada, kuna põhimõtteliselt, kui näiteks Microsoft ehitab tööriista, millega Swifti äppe kiiresti Windowsile ümber teha, siis mis platvormil on mõistlik arendajatel oma äpi esimene versioon välja tuua? Ilmselt iOS.
Eks see teema on muidugi keeruline ja lõpliku hinnangu andmiseks tuleb oodata aastaid ja ka siis ei pruugi mõju veel täielikult selge olla. Elame ja näeme.