Ole inimene noh
Ülesanne:
Vali üks Virginia Shea 10 käsust ja too ajaveebis mõni hea näide omaenda kogemustest.
1. Ole inimene. Tegelikult sa ju oled inimene, tee mis tahad. Ma mõtlen seda, et tegelikku anonüümsust on netist väga raske leida, mis tähendab seda, et iga sõna ja tegu on võimalik lõpuks sinu isikuga siduda. Jah veidi vaeva peab nägema, aga tavakasutaja puhul täiesti tehtav. Järelikult sa oled inimene ja järelikult võiks ka inimesena käituda.
Aga ei, liiga tihti vaja käituda mingi vastiku mõtlematu kollina. Hämmastav lausa, kuidas vahetu evolutsiooniliselt väljakujunenud ühiskondliku filtri eemaldamine inimkäitumist muudab. Kas võib järeldada, et ilma teiste inimesteta võib inimene minetada oma olemuse?
Olgu, inimpsühholoogiaga ma tegelikult kursis ei ole, lihtsalt erinevate uudisportaalide netikommentaare lugedes olen vahel selle üle mõtisklema jäänud. Kas sellisele käitumisele oleks lahendus see, kui inimestelt võtta ära ka näiline anonüümsus? Näiteks saad avalikke kommentaare anda ainult oma Facebooki konto alt või näiteks isegi ainult digiallkirjastades? Seeläbi on alati postituse autor teada ning võiks eeldada, et häbi või avaliku halvakspanu kartuses käituksid inimesed rohkem inimesena.
Ilmselt osad küll. Need, kes üritavad veel ühiskonnaliikmed olla ja kõigest sellest hoolivad. Paraku on ilmselt küll võimalik ka sellised tegelased, kes enda ümbritsevast absoluutselt midagi ei hooli ning pigem isegi naudivad säärast negatiivset tähelepanu, mis nende sõnavõttudega kaasneb. Korilasühiskondades oleks sellise käitumise eest ühtsest hõimust välja visatud, kuid tänapäeval ei ole hakkamasaamiseks otseselt vaja lähikondlastest sõltuda: saab ise hakkama ja viimases hädas riik ikka hoolitseb.
Kokkuvõtteks kardan, et meil kõigil omast käest kogetud õudused kommentaariumites jäävad suuremal või väiksemal määral kestma kuniks jääb kestma võimalus mitte teistest inimestest äraelamiseks sõltuda.
0 Comments:
Post a Comment
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home