Priit Tiganik - photos

Sunday, November 22, 2015

IT proff...?



Ülesanne:
Kirjuta lühike kokkuvõtlik iseloomustus IT profi kohta Eestis aastal 2015 (vajalikud eeldused, omadused ja oskused)

IT profi elu on tänasel päeval ilmselt tunduvalt erinev sellest, mis ta oli aastaid ja aastakümneid tagasi. Kuigi ma ise muidugi toonasest ajast midagi ei tea, kaldun arvama, et toona tuli proffidel mingi asja arendamisel ja sealhulgas ka enda teadmistega väga spetsiifiliseks minna. Kujutan ette, et esimesed programmeerimiskeeled polnud nii intuitiivsed kui tänased uusimad, need ei pakkunud pooltki seda funktsionaalsust, mis täna võimalik on ning see, mida nad tehniliselt võimaldasid, see tuli proffil ise kokku kirjutada. Toona võis täiesti olla, et keegi polnudki varem just midagi sellist vajanud ning polnud kuskilt valmis paketti või koodijupi näidet võtta.
Kindlasti on ka täna selliseid, kuid mulle tundub, et nad on lihtsalt kasvava IT sektori valguses vähemusse jäämas. Tänapäevase eduka arendaja oskuste hulka kuulub pigem mõne vägeva IDE haldamine, mis suure osa tööst ja vaevast arendaja eest juba ära teeb. Proffil peab probleemi lahendamise tarvis olema valdkonnast pigem lai silmaring, et see lahendus meeletust hulgast valmisskriptidest lihtsalt ülesse otsida ja rakendada.
Kuivõrd arvutite jõudlus on pidevalt kasvamas, ei ole see tegelikult enam selline probleem, mis vanasti. Seetõttu võib arendaja olla veidi lohakas ning kirjutada programme ehk mitte kõige efektiivsemal viisil. Samal ajal peavad rakendused arvestama aga üha suureneva seadmete, ekraanide, operatsioonisüsteemide, internetilehitsejatega jne, mis ilmselt pakub omi väljakutseid.

Kui eestlastest IT proffidel on alati inglise keel väga vajalik olnud, siis tänasel päeval suuremas ettevõttes töötades on neil vaja seda järjest enam ka reaalseks suhtluseks, mitte ainult erialafoorumites tsättimiseks. Selle all pean silmas esiteks seda,  et seltskond on siinmail suuremates ettevõtetes muutunud väga rahvusvaheliseks. Kui Eestist sobivat tööjõudu ei leia (mida üha tihedamini vist juhtub), siis üks üha enam kasutatav lahendus sellises olukorras on see inimene väljastpoolt sisse tuua või kaasata ta meeskonda ilma tema füüsilise kohalolekuta.
Teiseks kujutan ma ette, et arendaja ei ole tänapäeval ettevõttes enam mingi üksik hing, vaid väga suur osa tööst tehakse ära agiilsetes meeskondades. Meeskonnatöö oskus on ilmselt see omadus, mida tänaselt profilt oodatakse samapalju kui erialaseid teadmisi.
Kuna pidevalt käib tööjõuturul võitlus heade arendajate pärast ning nende hinnad on ülesse kruvitud, üritavad ettevõtted arendajatest erinevate töömeetoditega võimalikult palju head ja kvaliteetset koodi välja pressida. See ei tähenda õnneks küll tummisema kohvi toel pikemaid ja pingelisemaid tööpäevi, vaid teistsuguseid töövõtteid. mis peavad koostöös tellijaga ja pidevate reliisidega tagama parema tulemuse.

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home